środa, 18 czerwca 2014

Zakładasz własną działalność? Pomysł to dopiero początek.

Własna firma to szansa na zwiększenie dochodów i robienie w pracy tego, co naprawdę się lubi. Nic więc dziwnego, że samozatrudnionych jest w Polsce już ponad 1,3 mln. Ale sam pomysł i rejestracja to jeszcze nie wszystko. Zobacz, o czym musisz pamiętać planując założenie własnej działalności gospodarczej.
Koncepcja i kosztorys
Zanim przystąpimy do realizacji swojej wizji, powinniśmy zadbać o profesjonalne badania rynkowe i analizę konkurencji. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak kondycja sektora finansowego, rynku pracy, zmiany w prawodawstwie, a nawet chwilowo panująca moda, która może albo przyciągnąć do nas klientów albo wręcz przeciwnie, skierować ich uwagę w zupełnie innym kierunku. Dlatego podstawą każdego przedsięwzięcia powinien być szczegółowo skonstruowany biznesplan uwzględniający zarówno szanse powodzenia dla samej koncepcji, jak i kwestie finansowania przyszłej firmy.

Wizyta w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
To instytucja, która powstała w ramach idei „jednego okienka” z przekształcenia wcześniejszej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca może tam wystąpić o nadanie numeru REGON dla swojej firmy, zgłosić ją do urzędu skarbowego i ZUS. Jeżeli posiadamy podpis elektroniczny możemy wszystkie te wnioski złożyć drogą elektroniczną. Jeśli natomiast chcemy skorzystać z niestandardowych rozwiązań, to podczas rejestracji powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka czynników:

Rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
Standardowe zgłoszenie działalności w CEIDG oznacza chęć rozliczania się z ZUS na zasadach ogólnych. Jeżeli jednak jest to nasza pierwsza firma, mamy możliwość skorzystania z dwuletniego okresu ulgowego opodatkowania w zakresie składek społecznych, ale takie zgłoszenie należy już złożyć bezpośrednio w ZUS.

Rejestracja w Urzędzie Skarbowym
Również odbywa się za pośrednictwem CEIDG chyba, że przedsiębiorca chce zarejestrować się także jako płatnik podatku VAT. Wówczas musi udać do właściwego ze względu na adres firmy urzędu skarbowego i zgłosić ten fakt. Zgłoszeniu do US podlega również informacja o korzystaniu z usług biura rachunkowego. Na samym początku kluczowy jest jednak wybór rodzaju opodatkowania, a tę czynność możemy wykonać w ramach rejestracji w CEIDG.

Czas na działanie
Kiedy już dopełnimy wszelkich formalności możemy skupić się na praktycznych aspektach prowadzenia działalności. Warto założyć w tym celu rachunek bankowy i zastanowić się nad pozyskaniem źródeł finansowania. Wybierając instytucję finansową szukajmy takiej, która ma szeroki zakres usług dedykowanych dla biznesu. Pamiętajmy też, że kiedy już założymy firmowy rachunek rozliczeniowy, jesteśmy zobowiązani poinformować o tym urząd skarbowy. W kolejnych krokach warto skupić się na promocji swojego przedsięwzięcia i oczywiście pozyskaniu klientów.

Artykuł powstał we współpracy z:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...