sobota, 17 maja 2014

Zwolnienie podmiotowe z VAT dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Limit przychodów.

Czy wiesz, że rozpoczynając działalność gospodarczą nie musisz od razu stawać się płatnikiem VAT? Daje to szereg korzyści - przede wszystkim nie musisz poświęcać czasu na samo naliczanie podatku i miesięczne raporty do Urzędu Skarbowego (jeśli sam prowadzisz uproszczoną księgowość), co więcej nie jesteś także odpowiedzialny za obligatoryjne odprowadzenie VAT z faktur nieopłaconych przez nieuczciwych kontrahentów. 
Co najważniejsze cena np. Twoich usług jest na ogół niższa niż u innych przedsiębiorców naliczających VAT w wysokości 23%.
Są oczywiście wady - np. nie możesz odliczyć VAT od poniesionych kosztów (księgujesz je jako koszty brutto), co jest niekorzystne jeśli po prostu masz duże koszty.
250px-White_shark
Czy chcesz zostać rekinem biznesu?
Jak uzyskać zwolnienie podmiotowe z podatku VAT?
Przedsiębiorca rozpoczynający działalność, za pewnymi wyjątkami* automatycznie uzyskują tzw. zwolnienie podmiotowe z VAT ze względu na wysokość przychodów (z czego oczywiście można zrezygnować i stać się płatnikiem VAT) do chwili kiedy nie przekroczą limitu.
Do końca roku 2015 kwota rocznych przychodów umożliwiająca korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT wynosi max. 150 tys. zł rocznie. Jeśli zacząłeś działalność w danym roku musisz przeliczyć ją proporcjonalnie do dni, przez które już Twoja nowa firma jest już aktywna. Chyba sobie z tym poradzisz, nieprawdaż?

*Przedsiębiorcy świadczący usługi prawnicze, usługi doradcze oraz branża jubilerska nie ma prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT. Uważaj! Zasadniczo wystarczy jeśli wystawisz choć jeden rachunek ze słowem 'doradztwo' w nazwie usługi tracisz przez to prawo do zwolnienia podmiotowego.

P.S. Polecam także:

Ile wynosi ZUS przedsiębiorcy? Składki na ubezpieczenia dla działalności gospodarczej.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...