czwartek, 7 kwietnia 2016

Do czego przydaje się konto firmowe?

Konta firmowe ma w swojej ofercie większość banków. Produkty te są skierowane do osób prowadzących działalność gospodarczą, będących w spółce cywilnej lub jawnej, czasem są także dedykowane dla potrzeb wspólnot mieszkaniowych. Posiadanie własnego biznesu nie obliguje nas do założenia konta firmowego – chyba że wykonujemy transakcje na poziomie 15 000 euro miesięcznie – ale znacznie ułatwia życie. 

Wielu drobnych przedsiębiorców używa swojego prywatnego numeru konta do rozliczania płatności w celach firmowych. Może to jednak utrudniać prowadzenie przedsiębiorstwa i księgowości. Od całkowitego braku podziału na wydatki firmowe i prywatne już tylko jeden krok do pomyłek w finansach, które mogą mieć bardzo nieprzyjemne skutki podczas najbliższej kontroli Urzędu Skarbowego. Ponadto niektóre banki mają zaznaczony w regulaminie zakaz rozliczania poprzez konto osobiste transakcji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeśli więc okaże się, że z rachunku osobistego wykonujemy przelewy do ZUS i US, mogą one zostać bez naszej wiedzy zablokowane, co doprowadzi do zbędnych kłopotów i komplikacji.

Mimo że konta firmowe uchodzą za generujące wysokie koszty, to istnieją na rynku produkty, za założenie i prowadzenie których nie pobiera się opłat. Jeśli natomiast opłaty takie są naliczane, dobrym rozwiązaniem może być wpisanie ich w koszty prowadzenia działalności – do ich rozliczenia niepotrzebna będzie faktura, a tylko wyciąg z konta. 

Posiadając konto firmowe, po pierwsze będzie nam więc łatwiej zachować porządek w rozliczeniach, a po drugie, zmniejszy się ryzyko wystąpienia w finansach firmy nieprawidłowości, które mogłyby zostać wykazane przez Urząd Skarbowy. 

Czy zakładać konto firmowe dla małego przedsiębiorstwa?

Chociaż mogłoby się wydawać, że konto osobiste jest wystarczające przy prowadzeniu działalności gospodarczej, to w praktyce niekoniecznie tak to wygląda. Taka sytuacja może rodzić problemy, jeśli liczymy na zwrot podatku VAT, gdyż jest on zwracany na konta firmowe. 

Posiadanie konta firmowego przy niewielkim biznesie może okazać się kosztowne, bo banki często nakładają wysoką opłatę za jego prowadzenie oraz pobierają prowizje za przelewy do ZUS i US. Jednak wystarczy dobrze poszukać, by znaleźć konto firmowe zupełnie bez opłat lub takie, przy którym opłaty są bardzo łatwe do uniknięcia (na przykład aby nie zostały naliczone, należy wykonać transakcje na kwotę minimum 3000 zł miesięcznie). 

Jeśli zależy nam na klarowności w rozliczeniach i na wyraźnym podziale na wydatki dotyczące przedsiębiorstwa i osobiste, to warto zdecydować się na konto firmowe. Jednak każdy musi rozważyć tę kwestie samodzielnie i postarać się podjąć jak najkorzystniejszą decyzję.W wyborze odpowiedniej oferty może pomóc zawarta na stronie PADO24 porównywarka, która w łatwy i szybki sposób zestawi obecne na rynku konta firmowe, wskaże wady i zalety każdego z nich i z której będziemy mogli dowiedzieć się o kosztach wiążących się z poszczególnymi produktami. To wszystko zupełnie za darmo i bez wychodzenia z domu. Na PADO24 znajdują się również ciekawe artykuły, zachęcamy zatem wszystkich, nie tylko przedsiębiorców, do zajrzenia na tę stronę i poszerzenia swojej wiedzy na temat finansów, bankowości i wielu innych zagadnień. Przejrzysty układ ułatwia poruszanie się po witrynie, dzięki czemu każdy doskonale sobie poradzi z jej obsługą. Wejdź na PADO24 i przekonaj się, czego o prowadzeniu firmy jeszcze nie wiesz!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...