wtorek, 27 września 2016

Co wpływa na wysokość raty kredytu samochodowego?


Zakup samochodu na kredyt jest popularnym rozwiązaniem problemu z ograniczonym budżetem. Spłata ceny auta w ratach bywa jedyną szansą na spełnienie marzeń o nowym samochodzie. W takiej sytuacji o wyborze oferty kredytowej w większości przypadków decyduje miesięczny koszt całej inwestycji. Z tego względu, przed rozpoczęciem poszukiwań, warto sprawdzić, jakie czynniki mają największy wpływ na wysokość rat kredytu samochodowego.
Na polskim rynku jest coraz więcej ofert dających możliwość regulowania kwoty miesięcznych zobowiązań za zakup samochodu poprzez indywidualny dobór najkorzystniejszych parametrów umowy. Coraz częściej wybierane są elastyczne rozwiązania pozwalające skroić ofertę kredytu na miarę klienta, czyli po prostu dopasować ją do jego możliwości finansowych.
Jak wiadomo, na wysokość raty kredytu samochodowego może wpływać wiele elementów, nie bez znaczenia są w tej kwestii m.in. okres kredytowania, wysokość wkładu własnego, czasem też zakładany limit kilometrów, ale i wartość końcowa pojazdu czy historia kredytowa.Raty kredytu samochodowego rozłożone w czasie
Jednym z kluczowych elementów każdej oferty kredytowe jest okres spłaty. To w ilu ratach planujemy zwrócić bankowi wszystkie należności będzie miało wpływ na wysokość raty kredytu samochodowego. Z reguły wydłużenie okresu kredytowania obniża wysokość miesięcznych zobowiązań. Trzeba jednak pamiętać, że prawdopodobnie spowoduje to wzrost odsetek, tym samym podwyższy całkowity koszt finansowania samochodu.
Na początek własne oszczędności
Coraz częściej, aby móc cieszyć się nowym autem, nie trzeba mieć zgromadzonych własnych środków. Oferowane przez banki kredyty pokrywają w całości cenę zakupu samochodu. Oczywiście obniżenie wkładu własnego do nawet 0% wartości pojazdu ma swoje dobre i złe strony. Wiele osób właśnie w ten sposób może pozwolić sobie np. na zakup samochodu z salonu.
Wiąże się to jednak z wyższą kwotą kredytu, a co za tym idzie, również z dodatkowymi odsetkami. Wniesienie 10% wkładu własnego może obniżyć miesięczną ratę kredytu samochodowego nawet o kilkaset złotych.
Wysoka wartość końcowa
Coraz popularniejszą formą finansowania samochodów gwarantującą niską ratę za zupełnie nowe auto są kredyty z wysoką wartością końcową. Jak to możliwe, że w tym przypadku raty są niższe niż w tradycyjnym kredycie samochodowym? W trakcie 3-4-letniego okresu kredytowania spłacana jest tylko wartość auta utracona w czasie jego użytkowania. Pozostała część wartości samochodu to kwota jego wykupu po zakończeniu umowy.
Co ważne, nie ma konieczności spłaty ostatniej najwyższej raty. Na koniec każdy klient ma do wyboru trzy drogi: spłatę pozostałej części kredytu jednorazowo albo w ratach (i zatrzymanie sobie auta) lub zwrócenie pojazdu i wybór nowego w ramach kolejnej umowy. W ten sposób może płacić niskie raty, a dodatkowo regularnie zmieniać samochód na nowy.
Historia kredytowa – cienie przeszłości
Planując zakup samochodu na kredyt warto też dokładnie przeanalizować swoją historię zadłużenia. Osoby, które miały problemy ze spłatą zobowiązań w przeszłości mogą spodziewać się trudności w uzyskaniu finansowania na samochód oraz wyższych opłat i prowizji. Spóźnialski kredytobiorca w oczach banku traci wiarygodność, co może skutkować podwyższeniem wysokości rat kredytu na auto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...