wtorek, 21 lipca 2015

Ważne zmiany w podatku VAT od paliwa

1 lipca 2015 r. weszły w życie ważne zmiany w podatku VAT. Od tego dnia przedsiębiorcy mogą skorzystać z prawa do odliczenia 50 proc. wydatków przeznaczonych na zakup paliwa wykorzystywanego do aut osobowych w celach mieszanych, czyli zarówno na potrzeby firmy, jak i prywatne.

Zakup samochodu firmowego to zazwyczaj jeden z pierwszych wydatków każdego przedsiębiorstwa. Jakie powinno być idealne auto dla firmy? Nie tylko komfortowe, ale także niezawodne i ekonomiczne. Podjęcie decyzji o zakupie zazwyczaj poprzedza analiza możliwości finansowych przedsiębiorstwa i sposobów finansowania. Wybór odpowiedniego modelu to kolejne duże przedsięwzięcie. Branża i rodzaj prowadzonej działalności wskazują główny kierunek poszukiwań. Warto również zastanowić się nad tym, przez kogo i do jakich zadań będzie wykorzystywany ten samochód.


Zmiany podatku VAT

Będąc właścicielem małego przedsiębiorstwa rzadko wykorzystujemy samochód firmowy jedynie do spraw służbowych. Niejednokrotnie jest to jedyne auto, służące również do celów prywatnych. Do tej pory takie użytkowanie samochodu firmowego było nieefektywne podatkowo – przedsiębiorca nie mógł skorzystać z prawa do odliczenia wydatków na paliwo. Zmiany podatku VAT, które obowiązują od 1 lipca 2015 r., znacznie poprawiły sytuację przedsiębiorców. Do tej pory przysługiwało im 50 proc. odliczenie VAT od wszystkich wydatków eksploatacyjnych. Teraz mogą odliczyć również od paliwa. W przypadku wykorzystywania auta na potrzeby jedynie prowadzonej działalności mają prawo odliczyć 100 proc. podatku VAT.

Co z samochodem w leasingu?

Leasing samochodowy to ciekawa propozycja dla firm, które nie mają wystarczających środków własnych na zakup samochodów firmowych lub celowo chcą rozłożyć te koszty na raty aby nie zamrażać kapitału. Ten sposób finansowania wiąże się z wieloma udogodnieniami podatkowymi. Właściciel może nie tylko odliczyć podatek VAT od wydatków na paliwo, serwis i części (korzystając z auta jedynie w celach służbowych odliczamy 100 proc. podatek VAT, natomiast w celach mieszanych 50 proc.), ale także od rat leasingowych. Ponadto przedsiębiorca korzystający z leasingu zalicza do kosztów uzyskania przychodu:
- wszelkie opłaty ponoszone w okresie umowy z tytułu użytkowania auta, w tym raty leasingowe, opłatę wstępną, opłaty manipulacyjne, prowizje i czynsz inicjalny
- koszty użytkowania leasingowanego samochodu do prowadzonej działalności gospodarczej
- wydatki mające na celu przygotowanie samochodu do wykonywanej działalności gospodarczej
- cenę po której przedsiębiorca ma prawo wykupić auto po zakończeniu podstawowego okresu umowy.

Zmiany podatku VAT, które zaczęły obowiązywać wraz z 1 lipca 2015 r. – to bardzo dobra wiadomość dla małych przedsiębiorstw, czasami nawet jednoosobowych, dla których posiadanie oddzielnych samochodów do celów prywatnych i służbowych nie było możliwe ze względu na ograniczenia finansowe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...