wtorek, 18 sierpnia 2015

Służbowym autem na wakacje za granicą

Znaczenie firmowego auta ewoluuje. W dzisiejszych czasach służbowy samochód jest nie tylko narzędziem pracy. Coraz częściej traktuje się go jako dodatkową formę wynagrodzenia i wykorzystuje do celów prywatnych. Wybierając się nim na wakacje za granicę, należy pamiętać o kilku kwestiach.

Polityka flotowa firmy

Zakres korzystania z samochodu służbowego określa polityka flotowa firmy. W tym dokumencie opisane są zasady określające sposób zakupu, eksploatacji czy wymiany pojazdów. Wśród przedsiębiorstw przodują dwa podejścia do użytkowania takich aut.

Jedno z nich zakłada, że są one narzędziem pracy. Wówczas firmy dbają o to, by nie były wykorzystywane do innych celów poprzez wprowadzanie ograniczeń – określają możliwe do przejechania kilometry czy obszar, poza który nie można nimi wyjeżdżać, oraz blokują karty paliwowe (samochody mogą być tankowane jedynie w godzinach pracy).


Drugie podejście określa natomiast służbowy samochód jako formę dodatkowej gratyfikacji za wykonywaną pracę i dobre wyniki. Wtedy wewnętrzne ustalenia firmy przewidują dysponowanie autem poza pracą i zazwyczaj możemy wyjechać nim na wakacje, ale musimy pamiętać o dopełnieniu kilku formalności.

Pozwolenie na wyjazd za granicę

Przede wszystkim planując wyjazd za granicę służbowym autem, należy pamiętać o uzyskaniu pozwolenia na to od właściciela pojazdu. Polityka flotowa zazwyczaj przewiduje wykorzystywanie samochodu na terenie Polski. Aby wyjechać nim dalej, musimy zdobyć odpowiednie upoważnienie. Jeżeli firma jest prawnym właścicielem auta, to zwracamy się z taką prośbą do osoby odpowiedzialnej za zarządzanie flotą. Natomiast w sytuacji, gdy samochody są leasingowane, to takie upoważnienie powinno zostać wydane przez firmę leasingową.

Przed podróżą należy zapoznać się z przepisami państw, przez które będziemy przejeżdżali, ponieważ polityka zatwierdzania takich upoważnień w każdym kraju wygląda inaczej. Przykładowo na Ukrainie i w Białorusi wymagany jest dokument potwierdzony przez notariusza i podpisany przez tłumacza przysięgłego.

Odpowiednie ubezpieczenie auta

Ubezpieczeniem auta w leasingu zajmuje się firma leasingowa (finansujący), czyli prawny właściciel. Planując wyjazd takim samochodem za granicę, musimy sprawdzić, czy wykupiona polisa jest uznawana w państwach, przez które będziemy przejeżdżać. Warto również ustalić, czy nasz pakiet assistance obowiązuje poza terenem Polski. Drobna stłuczka czy awaria auta może przydarzyć się każdemu. Upewnijmy się więc, czy w takich nieprzewidzianych sytuacjach otrzymamy wsparcie w postaci usług serwisowych, auta zastępczego lub transportu do rodzinnego kraju.

Jeżeli kierunkiem naszej podróży jest Rosja, Turcja, Albania, Bośnia i Hercegowina, Białoruś czy Ukraina, to nie możemy zapomnieć o Zielonej Karcie, czyli Międzynarodowym Certyfikacie Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Dokument wydawany jest bezpłatnie przez firmę ubezpieczeniową, w której została wykupiona polisa OC.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...