wtorek, 16 października 2012

Założenie firmy – jaka księgowość?

Niestety w Polsce biurokracja jest zjawiskiem powszechnym. Tysiące papierów, które trzeba przechowywać przez długi okres czasu skutecznie mogą napsuć krwi dla każdego przedsiębiorcy. Dlatego tak ważne jest, żeby dobrać sobie odpowiednią księgowość. Najwłaściwszym do tego momentem jest założenie firmy.

Oczywiście, początkujący biznesmen może, celem cięcia kosztów, chcieć samemu prowadzić akta. Niestety, w praktyce jest to tak skomplikowane, że szkoda tracić na to czasu. Podatki, ubezpieczenia społeczne i rachunkowość posiadają tak skomplikowany system prawny, że bardzo łatwo jest o błąd. Lepiej zlecić księgowość profesjonalistom, a samemu zająć się dziedziną, dla której zdecydowaliśmy się na założenie firmy.
Kolejnym wariantem jest zlecenie rachunkowości zewnętrznej firmie. Mamy tutaj dwa warianty.
Po pierwsze, możemy zdecydować się na tradycyjne biuro rachunkowe. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy spotkać się z osobą prowadzącą księgowość osobiście. W związku z tym nasze potrzeby zaspokajane są bardziej indywidualnie. Minusem jest wyższa cena, a także konieczność ciągłego przebywania w okolicy biura. Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie dla osób które zdecydowały się na założenie firmy w celu świadczenia usług przez internet.
Drugim wariantem jest wykupienie sobie rachunkowości w sieci. Do wyboru mamy wiele wariantów, które różnią się bogactwem opcji, no i oczywiście ceną. Generalnie zasada jest taka, że im internetowa księgowość tańsza, tym więcej musimy robić sami. Wybór jest naprawdę szeroki, od prostych programów do fakturowania, po przeniesienia całej „papierologii” do zewnętrznej firmy. Z pewnością zaletą takiego rozwiązania jest to, że usługi świadczone są nam bez wychodzenia z domu. Jest to więc najlepszy wybór dla różnego rodzaju wolnych strzelców pracujących przez sieć.
Jak więc widzimy, założenie firmy to nie tylko dobry biznesplan i sztuka zdobycia klientów, ale także zapewnienie przynajmniej minimum zaplecza biurowego. Niestety, póki co księgowość stanowi nieodłączny element polskiego biznesu, i szybko się to raczej nie zmieni. Dlatego też warto zadbać o to, żeby ten element prowadzenia własnego interesu działał jak najlepiej.

P.S. Zapraszam na konkurs: http://racjonalne-oszczedzanie.blogspot.com/2012/10/ogaszamy-nowy-konkurs-racjonalnego.html, działajcie :) w sumie nic trudnego napisać krótko, jak się ostatnio coś udało zaoszczędzić, a nagrody fundowane przez sponsora są fajne :)

2 komentarze:

  1. Korzystałem z ifirma.pl. Nie wiem, jakie teraz mają warunki, ale kiedyś i cena była przystępna i można było liczyć na darmowe porady.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki, nie powiem, że nie lubię uaktualniać swojej wiedzy w tym zakresie

      Usuń

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...