środa, 1 października 2014

Własny biznes zamiast pracy etatowej.


Sytuacja na rynku pracy zmienia się jak w kalejdoskopie. Zmieniają się również nasze potrzeby i pomysły. Warto jednak zauważyć, że każdy moment na realizację swoich pomysłów jest dobry. Wystarczą przede wszystkim zapał i wytrwałość.

Gdy wybieramy szkołę średnią, a następnie studia, nie brakuje wokół nas doradców, którzy najlepiej wiedzą, co będzie dla nas najlepsze i najbardziej przyszłościowe. Jedni z nas wybierają dalszą drogę sami, inni ulegają presji rodziny. W międzyczasie okazać się jednak może, że wybór nie był trafiony i obecna sytuacja wcale nam nie służy. Czujemy, że to nie jest to i pojawia się w nas chęć zmiany. Jedni zauważają ją wcześniej, drudzy później, a trzeci brną dalej w to, co nie do końca ich satysfakcjonuje.

Do decyzji o zmianie i rozpoczęciu własnego biznesu ludzie dojrzewają w różnym wieku i na różnych etapach kariery. Jedni od początku wybierają właściwą dla siebie drogę, drudzy na studiach, a trzeci nawet po wielu latach pracy etatowej. A do podjęcia decyzji o zmianie dobry jest każdy moment.


Motywacja

By rozpocząć własny biznes, najważniejsza jest motywacja i odwaga, by powiedzieć aktualnej sytuacji „dość!” i zdecydować się na podjęcie ryzyka, by wcielić w życie własny pomysł i być swoim własnym szefem. Ważne jest, aby motywacja była własna, wewnętrzna, a nie wymuszona, gdy to właśnie pomysł jest inspiracją, oraz z pojawienia się szansy na rynku.

Nie ma też przeszkód, by skorzystać z co raz liczniejszych programów pomocnych przy biznesowym starcie, jak z pomocy instytucji, wspierających początkujących przedsiębiorców. Trzeba tylko wiedzieć, jak z takiej pomocy skorzystać, by wyjść na swoje. Małych firm w Polsce stale przybywa.


Bez kompleksów i poczucia straconego czasu

Nie powinniśmy rezygnować z własnych pomysłów, ani też popadać w kompleksy, że nie mamy (jeszcze) skończonych studiów, albo też wybraliśmy wcześniej niewłaściwe. Zawsze możemy rozpocząć studia biznesowe lub też w konkretnej interesującej nas dziedzinie. Nie żałujmy też czasu spędzonego w pracy, z której zamierzamy odejść, gdyż dała nam ona doświadczenie, które jeszcze się przyda i którego nikt nam nie zabierze. Uczymy się cały czas, w szkole, na uczelni, w pracy, podczas kontaktów z ludźmi, a największe doświadczenie zyskujemy dzięki praktyce. Biznes to przede wszystkim działanie, obserwacja rezultatów, wprowadzanie zmian, by było lepiej. Z pomysłem nie warto natomiast czekać w nieskończoność, żeby potem nie okazało się, że jest już za późno na jego wdrożenie. Trzeba znajdować w sobie mocne strony i wykorzystywać fakt, że lubimy i umiemy robić coś, czym nie chcą zajmować się inni.


Pracowitość i wytrwałość

Gdy rozpoczniemy przygodę z własnym biznesem, musimy być gotowi na dużą ilość ciężkiej pracy, co jest warunkiem osiągnięcia sukcesu. Stwórzmy sobie harmonogram i działajmy zgodnie z zaplanowanymi w nim terminami, realizując każdy postawiony sobie cel. Otaczajmy się podobnymi do nas ludźmi, którzy wesprą nas swoim doświadczeniem. Jeśli myślimy o otwarciu biznesu za jakiś czas, jak najwcześniej zacznijmy odkładać na niego pieniądze. W razie czego, weźmy kredyt.

Jako biznesmeni musimy być także wytrwali i odporni na stres. Nie możemy więc zbyt szybko stracić chęci i cierpliwości, na przykład po pierwszym niepowodzeniu. Dlatego też konieczna jest determinacja. Każde potknięcie należy przemyśleć i wyciągnąć z niego wnioski, które pozwolą wprowadzić modyfikacje usprawniające działanie naszego biznesu. Stres najlepiej będzie wyładować podczas uprawiania sportu, spaceru z psem czy też z pomocą najbliższych.


Odpowiednie postępowanie z pieniędzmi

Pieniądze są ważne, to oczywiste. Pierwsze sukcesy nie mogą nam jednak przysłonić naszego biznesowego i sprawić, że się nimi zachłyśniemy i rozleniwimy. Wizja biznesowa nie powinna opierać się na samych pieniądzach, lecz na ludziach, gdyż biznes tworzą ludzie dla ludzi.

Podstawowym błędem, jaki popełnia wielu początkujących przedsiębiorców, jest branie całych pieniędzy dla siebie. A przecież nie możemy zapomnieć o inwestowaniu w rozwój firmy. Wprowadzajmy więc usprawnienia, poszerzajmy asortyment. 


Dokształcanie

Prowadząc własny biznes możemy, a nawet powinniśmy się rozwijać. Korzystajmy ze szkoleń i kursów, zapiszmy się na zaoczne studia biznesowe(na przykład na WSB), odpowiadające profilowi naszej firmy. To się na pewno opłaci w przyszłości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...