środa, 23 grudnia 2015

Leasing samochodu i ubezpieczenie w leasingu a zawieszenie działalności

Leasing samochodu to najpopularniejsza forma finansowania firmowej floty. Jego popularność w dużej mierze związana jest z korzyściami podatkowymi oraz stosunkowo szybkim i nieskomplikowanym procesem zawarcia umowy. Jednak co dzieje się z samochodem w leasingu podczas zawieszenia działalności?

Zdarzają się sytuacje, w których przedsiębiorca zmuszony jest wstrzymać prowadzenie biznesu. Mają do tego prawo wszyscy przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników. Przepisy dopuszczają możliwość terminowego zawieszenia działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 2 lat. W tym czasie przedsiębiorca zwolniony jest z płacenia składek do ZUS czy składania deklaracji podatku dochodowego. Zawieszenie działalności nie oznacza jednak zwolnienia ze wszystkich obowiązków, m.in. trzeba nadal regulować wszystkie zaciągnięte wcześniej zobowiązania, takie jak rachunki za telefon czy raty leasingowe.

Wcześniejsze zakończenie – wysokie koszty

Wcześniejsze zakończenie umowy leasingu nie jest korzystnym rozwiązaniem. Zwrot pojazdu przed końcem umowy oznacza konieczność spłaty wszystkich pozostałych rat leasingowych razem z odsetkami i prowizjami. Ich wartość zostanie następnie pomniejszona o tzw. dyskonto, czyli korzyści uzyskane przez finansującego z tytułu wcześniejszego zakończenia kontraktu (np. ponownej sprzedaży pojazdu). Wykup auta przed końcem okresu umowy jest możliwy, ale z punktu widzenia przedsiębiorcy raczej nieopłacalny. W dodatku umowy leasingowe mają ograniczenia dotyczące minimalnego okresu trwania kontraktu. W przypadku leasingu operacyjnego jest to 40% normatywnego czasu amortyzacji, co przekłada się na min. 2-letni okres umowy dla samochodów osobowych. Dopiero po tym czasie leasingobiorca może wykupić auto służbowe.

Rozliczanie wydatków

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem pozostaje więc kontynuowanie leasingu i spłacanie kolejnych rat zgodnie z harmonogramem (chyba, że mamy wykupione ubezpieczenie w leasingu). O fakcie zawieszenia wykonywania działalności oraz chęci utrzymania umowy leasingu należy powiadomić finansującego. Opłaty wynikające z umów zawartych przed dniem wstrzymania działalności, a więc także raty leasingowe mogą być zaliczane w koszty uzyskania przychodu.

Przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie podatkowej książki przychodów i rozchodów, również w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej powinni w niej ewidencjonować koszty leasingu w dacie wystawienia faktury. Trzeba jednak pamiętać, że w tym okresie nie można rozliczać wydatków związanych z eksploatacją samochodu w leasingu, jak np. koszty paliwa.Podczas zawieszenia firmy możliwe jest też odliczenie podatku VAT od kolejnych rat leasingowych. W prawdzie przedsiębiorca nie musi w tym czasie składać okresowych deklaracji VAT, jeśli jednak chce skorzystać z prawa odliczenia podatku od towarów i usług powinien złożyć taką deklarację wskazując w niej koszt nabycia usługi oraz kwotę podatku VAT do odliczenia. W ten sposób naliczony podatek można odebrać w ciągu 180 dni od daty złożenia deklaracji podatkowe lub kumulować przenosząc go na kolejne okresy rozliczeniowe.

Dodatkowe ubezpieczenie w leasingu

Zawieszenie działalności może być spowodowane problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiają wykonywanie służbowych obowiązków. Efektem mogą być trudności finansowe, a niespłacanie rat za samochód w leasingu może skutkować nawet rozwiązaniem umowy. Zabezpieczeniem na wypadek tego typu nieprzewidzianych zdarzeń jest Ubezpieczenie Spłaty Leasingu, które w trudnej sytuacji pokryje pozostałe należności leasingowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...