Prowadzenie własnej działalności już samo w sobie jest zajęciem odpowiedzialnym i nierzadko czasochłonnym. Kluczem do sukcesu bardzo często okazują się drobnostki składające się w efekcie na dobrze prosperującą firmę. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest ułatwianie sobie pewnych rzeczy, jak na przykład formalności, w celu jak najlepszego zorganizowania i skutecznego zarządzania – czy to zespołem, czy pieniędzmi. I na tych ostatnich się zatrzymamy.
Teoretycznie nie ma wymogów dotyczących dokonywania transakcji związanych z naszą działalnością z konkretnego, jej przypisanego konta. Owszem. Za tym idąc, śmiało możemy nie zaprzątać sobie głowy otwieraniem dodatkowych kont, wizytami w banku, ekstra opłatami za założenie/prowadzenie i… pozostać przy rozliczeniach z konta osobistego.
Na dłuższą metę może się to jednak okazać niezbyt sprzyjające. Po pierwsze wprowadza dezorganizację. Kontrola wydatków i przychodów firmowych staje się dużo trudniejsza, kiedy te mieszają się z personalnymi. Zajmie to więcej czasu, który przedsiębiorca cenić powinien ponad wszystko. To nie koniec. Drugą wadą połączenia finansowych spraw firmy i tych jej niedotyczących są często spotykane limity na kontach osobistych. Związane są np. z maksymalną wysokością jednorazowego przelewu czy ograniczoną ilością takowych na duże kwoty w skali miesiąca (do wglądu w regulaminie, więc nie powinno być niespodzianek). A co ze zwrotem podatku VAT? No właśnie… Fakt, iż wiele urzędów nie sprawia kłopotów w tym względzie i godzi się na dokonanie zwrotu VAT na konto osobiste może być mylące i zarazem krzywdzące przy kolejnej okazji, w której natrafimy na urząd bardziej restrykcyjny. Zwrot podatku VAT, zgodnie z przepisami, może być bowiem dokonany tylko na konto firmowe! (wg interpretacji z 2007 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu)
Gdzie można założyć konta firmowe? Polecam ranking IdeaBank - nie brakuje tu ofert dopasowanych do poszczególnych klientów, na różnych warunkach, wahających się w zakresie opłat związanych z prowadzeniem i z rozmaitymi korzyściami dodatkowymi jak: dostęp do inteligentnych systemów transakcyjnych ułatwiających oszczędzanie czy Idea Cloud – usług finansowych działających w chmurze informatycznej, dzięki czemu nasze transakcje będą bezpieczne i zebrane w jednym miejscu do wglądu.
Konto firmowe jest z reguły droższe niż konto osobiste. Możliwe jest jednak wpisanie opłat za rachunek w koszty prowadzenia działalności. Z uwagi na to, że nie brakuje pułapek czyhających na przedsiębiorcę rozliczającego firmę z konta osobistego warto chociażby zapoznać się ze szczegółami ofert kont firmowych. Porównywarki internetowe również ułatwią wybór, jeżeli zdecydujemy, że takie konto faktycznie jest potrzebne oraz, że nas na nie stać.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.
W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com