Informacja dla wszystkich zadowolonych z niskich cen paliwa na stacjach w ostatnim czasie – sytuacja na pewno nie utrzyma się długo. Wszystko dlatego, że rząd wprowadził nowy podatek paliwowy i zrobił to po cichu.
„Opłata zapasowa”, bo tak będzie nazywać się nowa danina, póki co została narzucona na firmy produkujące paliwa. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę jak wygląda proces przerzucania „haraczu” na odbiorcę końcowego i niczego innego nie spodziewamy się tym razem. Nowy podatek paliwowy doprowadzi do ponownego zdrożenia i dotknie kieszenie kierowców.
Za wprowadzeniem nowego podatku stoi koalicja PO – PSL, która wykorzystała fakt niskich cen ropy na rynkach światowych. Opłata zapasowa ma na celu pokrycie kosztów tworzenia i finansowania zapasów agencyjnych. Chodzi głównie o to, że do tej pory firmy produkujące paliwa były zmuszone utrzymywać odpowiedni poziom rezerw ropy i paliwa. Rezerwy powinny były zapewniać nieprzerwaną produkcję przez 76 dni. W podbramkowych sytuacjach jak np. przerwanie dostaw surowca miało to służyć za swego rodzaju zabezpieczenie.
Zmiany dyktują teraz czas skrócony do 68 dni, a opłata zapasowa zależna jest od ilości posiadanych rezerw. Co za tym idzie? Firmy są zobowiązane do uiszczania opłaty na rzecz stworzonej przez obecną koalicję Agencję Rezerw Materiałowych. Opłata tym wyższa im niższe rezerwy ropy wraz z LNG od tych zapewniających nieprzerwaną produkcję przez 90 dni. Oczywiście najniższym progiem pozostanie 68-dniowa nieprzerwana produkcja i niemożliwe będzie zejście poniżej tego pułapu.
Wzrost cen paliw to ok. 4 do 6 groszy na litr. Prognozowane dalsze spadki mogą jednak omamić kierowców, którzy nie są aż tak wyczuleni na podwyżki. Prawdą jest niestety, że radość z zadziwiająco niskich cen na stacjach benzynowych nie trwała długo.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.
W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com