niedziela, 10 lutego 2013

Predyspozycje do prowadzenia firmy. Psychologia biznesu.


W czasie rodzinnych spotkań miałem okazję rozmawiać na temat pracy i biznesu z osobami pracującymi na etacie. Rozmawialiśmy o wadach i zaletach dwóch typów pracy, ze wskazaniem na relatywne bezpieczeństwo pracy etatowej w czasie rzekomo panującego teraz kryzysu. (Co do tego bezpieczeństwa nie byłbym taki pewien).

Wskazałem, że po latach prowadzenia własnych interesów, nie byłbym w stanie wytrzymać na etacie. Rutyna, stabilizacja, przewidywalność, która dla etatowców jest zaletą, dla mnie jest niemalże wadą. Potrzebuje wyzwań, zmian, okazji, elementu ryzyka rynkowego. Lubię to.


Do prowadzenia własnego biznesu, a nie jest to w Polsce forma aktywności, której ktokolwiek by sprzyjał, poczynając od polityków, po zwykłych ludzi na ogół nienawidzących prywaciarza, potrzeba jest odrobinę buntu i przekory - odrobiny postawy aspołecznej, stanięcia okoniem wobec „stada“ które zmierza na bezpieczne pastwisko pod nazwą „etat“.

Do prowadzenia biznesu trzeba uporu, ale także elastyczności i gotowości na zmianę swoich poglądów, punktu widzenia, zwyczajów - czyli po prostu dostosowania się do rynku. Trzeba być wytrwałym i silnym jak osioł, ale nie głupim i upartym jak osioł.

Do prowadzenia biznesu trzeba tez otwartości i pokory. Mi kiedyś zdarzyło się, że w panelu dyskusyjnym na spotkaniu biznesowym wybrałem grupę stojącą w opozycji do telepracy, e-biznesu oraz zwiększaniu roli internetu w biznesie, natomiast niecały rok po tym spotkaniu prowadziłem już nieźle prosperujący e-biznes, jeden z pionierskich e-biznesów w Polsce, bazujący właśnie na ideach moich niedawnych przeciwników.

Do niedawna uważałem społecznościówki za przejściową modę i ogromną stratę czasu (jak dla mnie np. N-K to był niewypał), jednak dałem się znajomym namówić na prowadzenie profilu na FB, adminuję także fanpage rodzinnej firmy oraz firmy kolegi, oraz blogi komercyjne kilku innych firm na kilku platformach społecznościowo/blogowych, testuję także  swój profil zawodowy na G+ i kilka innych rozwiązań. Jestem w tym dobry i osiągam wyniki, na tyle, że różni ludzie z otoczenia zaczynają mnie sami prosić o pomoc w internetowej promocji swoich firm.

Ale dość tej autopromocji. Po prostu gdybym był nieprzejednany w raz utrwalonym poglądzie (a znam takie osoby) tkwiłbym w miejscu...

...a w biznesie trzeba iść naprzód!

2 komentarze:

 1. Ja pracuję na etacie, mój partner ma działalność i nie raz zazdrościłam mu nowych znajomości, realizowania siebie, spełniania swoich marzeń, dostosowywania wielu spraw pod siebie...Ale nie zazdrościłam mu stresu gdy klient nie zapłacił za pracę bo nie, a za materiał w hurtowni trzeba było oddać pieniądze, kiedy ZUS i US "wpadli na kawkę", gdy klienci oszukiwali i płacili tylko połowę umówionej kwoty... Jednak nie ukrywam że plusów jest więcej niż minusów i sama chcę założyć własną działalność jednak u mnie nie jest już tak łatwo....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wszystko co piszesz to prawda i masz rację

   i na własnym i na etacie są negatywy

   a ja na tym blogu nie osładzam bycia przedsiębiorcą, czasem wręcz przeciwnie

   to jest po prostu kwestia wyboru - czego człowiek chce bardziej, a czasem także kwestia życia - jako student nie miałem żadnych znajomości w obcym mieście daleko od domu i miałem do wyboru albo biedować, albo sprobować działać

   Usuń

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...