poniedziałek, 24 marca 2014

Karty płatnicze w liczbach: transakcje bezgotówkowe podbijają polski rynek finansowy.

Według raportu Narodowego Banku Polskiego 77% dorosłych Polaków posiada konto osobiste, a 66% kartę płatniczą. Jak z nich korzystamy, na ile jest to bezpieczne i co powstrzymuje polski rynek finansowy przed rozwojem transakcji bezgotówkowych? Przyjrzyjmy się bliżej płatniczym zwyczajom Polaków.

Kto najczęściej korzysta z karty?
Z badań wynika, że najaktywniejsi użytkownicy kart płatniczych to osoby młode, wykształcone, mieszkające w miastach lub dużych aglomeracjach, mające dochody przekraczające średnią krajową (min. specjaliści, technicy, urzędnicy, pracownicy instytucji publicznych, a także studenci). Osoby starsze wciąż nie ufają transakcjom bezgotówkowym (20% respondentów) i obawiają się wydłużonego czasu oczekiwania na akceptację transakcji (17% respondentów).
Gdzie najwięcej kupujemy?
Najchętniej i najczęściej Polacy kupują w małych sklepach spożywczych, osiedlowych, kioskach i targowiskach. Aż 50% wszystkich transakcji detalicznych jest zawieranych tam, gdzie o terminal najtrudniej. To może tłumaczyć, dlaczego wciąż jeszcze 82% transakcji odbywa się w tradycyjny, gotówkowy sposób. Z odpowiedzi respondentów wynika, że w 47 na 100 przypadków, kiedy chcieliby zapłacić kartą płatniczą, sprzedawca nie oferuje takiej możliwości.
18% zakupów odbywa się w supermarketach i hipermarketach spożywczych oraz w dużych sieciach handlowych, 12% w innych sklepach, 8% dotyczy usług i rekreacji, a 6% to opłaty dokonywane na stacjach benzynowych – tam raczej nie ma problemu z bezgotówkową formą płatności.
Ile płacimy?
Średnia wartość transakcji kartą debetową wynosi w Polsce 89 zł. Dla karty kredytowej to już 132 zł, a zbliżeniowo najczęściej płacimy około 25 zł przy maksymalnym limicie 50 zł. Polska jest jednocześnie krajem, w którym odnotowuje się największą popularność kart zbliżeniowych w Europie, ale ich sukces można po części przypisać bankom. Wiele instytucji finansowych nie daje swoim klientom wyboru w kwestii tego, czy chcą mieć kartę zbliżeniową czy nie – powoli stają się one po prostu standardem w większości kont osobistych. Niestety nie są jeszcze w pełni bezpieczne, bo transakcji w ramach wspomnianej wcześniej kwoty 50 zł można dokonać bez żadnej autoryzacji, a kradzież lub zgubienie takiej karty może kosztować pechowego właściciela znacznie więcej.

Artykuł powstał we współpracy z:


6 komentarzy:

 1. jeśli próbują się Panstwo rekamować u mnie - należy uiścić oplatę - proszę kontakt: LinuxEurope@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mamy na celu reklamy - wypowiadamy się pod artykułami i postami związanymi z kartami płatniczymi i staramy się zwiększyć świadomość ludzi odnośnie korzystania z nich. Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. prezentacja i zachwalanie swojego produktu z identyfikatora będąca nazwą tego produktu jest na blogu Założenie Firmy uznawana za reklamę


  proszę dogadać się w celu uiszczenia opłaty za tę reklamę


  Z poważaniem,
  Remigiusz Witczak

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mieliśmy na celu reklamy, jednak jeśli to, co napisaliśmy, jest to u Pana na blogu za nią uważane, przepraszamy i na przyszłość będziemy pamiętać. Komentarz może Pan usunąć wedle uznania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kontrola podstawą zaufania, jak to - podobno - powiedział Stalin.

  OdpowiedzUsuń
 6. Najczęściej monitoring w firmie zakłada się po to, by bronić się przed złodziejami z zewnątrz, a nie tymi wewnątrz. W obu jednak przypadkach do zakupu monitoringu polecam sklep http://ealarmy.com.pl

  OdpowiedzUsuń

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...