poniedziałek, 30 lipca 2012

Jak napisać CV?

Dzisiejszy krotki post nie będzie uniwersalnym instruktarzem jak napisać CV, ale raczej próbą zauważenia kilku faktów. Może niektórym z was to pomoże?

Dziś odpisywałem blogowemu koledze, który wysłał już kilkaset CV, ale nie dostał ani jednego kontaktu zwrotnego. Zadałem pytanie:

Czy na tych CV dodałeś adres zwrotny, kontaktowy, mail czy nr tel.?

Uwierzcie lub nie, ale ja widywałem CV inteligentów bez zwrotnych danych kontaktowych, albo z głupimi błędami, których rodzina, znajomi i życzliwi nie zauważyli zachwycając się nad starannie wysmażonym CV kandydata.

Trzeba także dobierać wpisy w CV według ważności miejsca - np. do prowincjonalnej gazety/firmy/instytucji trzeba czasem nieźle obciąć doświadczenie, wykształcenie i CV - aby nikt lokalny nie bał się, że będziesz chciał go wygryźć. Oczywiście ta porada dotyczy kandydatów, którzy "spadli z wysokiego konia".Kolejna zasada to rozmowa i osobisty kontakt: CV się lepiej wysyła, czy podaje raczej już po rozmowie osobistej z dyrektorem czy inna szychą, a przynajmniej miłej pogawędce z panią Danka z sekretariatu. W Polsce to działa najlepiej.

Konkursy CV są urządzane bo tak trzeba, a stanowisko dostaje o ile nie ktoś z kręgu rodziny i znajomych, to na przykład młody kolega, którego dyrektor poznał na tenisie albo siłowni. Hmmm, sam zatrudniłem osoby które poznałem na siłowni - jedną dorywczo, drugą na stałe. CV było tylko wysłane dla formalności - "przekazania danych" i wglądu, ale decyzja w zasadzie już była podjęta.

A jeśli wkurza cię wysyłanie CV i wieczne czekanie na odpowiedź - daj temu spokój i załóż własna firmę - to pouczające doświadczenie.Mój blogowy kolega wyznał także, że maile do pracodawców wysyła. Odpowiadam następująco:

Generalnie to jest wielki problem, dla Pani Sekretarki wydrukować CV przesłane mailem i podać dalej - no bo np. akurat paznokcie schną po lakierowaniu, albo Sylwia z produkcji przyszła akurat z katalogiem Avon. (Niech się Panie czytające ten post nie obruszą, ja oczywiście lubię zadbane pazurki i zadbane Panie Sekretarki, więc nie potępiam tego. Ot, samo życie!)

Jeśli dana firma rzeczywiście ogłasza nabór - i wysłać mailem trzeba, a potem szybko także Pocztą Polską - co by Pani Sekretarce żywot ułatwić.

Od Pani Sekretarki w firmie duuuużo zależy, więc nawet osobiście złożyć papiery i zakomplementować ją nie zaszkodzi.

Skąd wiem? Ha, z pierwszej ręki :)

4 komentarze:

 1. CV powinno być nieskazitelne, to znaczy bez błędów ortograficznych ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obecnie szukam pracy w korpo jako inżynier (mam już sporo lat doświadczenia w tej branży) i powiem Wam, że spędziłem ponad miesiąc na pracy nad moim CV, żeby mieć wreszcie pierwsze efekty w postaci zaproszeń na rozmowy. Poprzednie wersje nie były wystarczająco dopracowane i zaproszeń nie było.
  CV złożyłem w LaTeXu (pod linuksem rzecz jasna :), żeby było atrakcyjne wizualnie i odróżniało się trochę od innych.

  Naturalnie ponad miesiąc nie oznacza 160h pracy. Myślę, że poświęciłem na to łącznie z 60h. To i tak dużo, ale po pierwsze szczegóły w tym temacie są niezwykle ważne, a po drugie, nie pisałem CV od ponad 10 lat.

  Brak błędów ortograficznych to jest oczywistość. Ważny jest jeszcze styl używany do opisania zakresu obowiązków - pewne słowa kluczowe, które pozytywnie "rezonują" z umysłami rekruterów.
  Przemyślana forma to kolejna bardzo ważna kwestia. Dziś nie wystarczy po prostu dobrze opisać siebie. Trzeba jeszcze zrobić to w atrakcyjny sposób. Przy napływie 20 CV dziennie na stanowisko, nasze musi być takie żeby pozytywnie przyciągnąć rekrutera.

  CV to coś w rodzaju wizytówki. Na dzisiejszym rynku pracy jest się produktem (pomijam fakt, że ten model mi się nie podoba) i trzeba być atrakcyjnym, aby nabywca wybrał właśnie nas.

  Przy okazji, dość mocno pracuję nad własną działalnością (tzn. jestem na etapie opracowywania idei i badania rynku). Fajnie, że to poruszyłeś - mam nadzieję, że nie było to gorzka ironia lub jakaś forma żartu.
  Odrobinę do tej idei zniechęca mnie tylko to ciągłe pitolenie w mediach (głównie w radio, kiedy jadę autem) o kryzysie gospodarczym. Ja osobiście kryzysu nie widzę.

  Pozdrawiam, unc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to nie ironia

   naprawdę prowadzę firmę, i to naprawdę polecam osobom sfrustrowanym bezskutecznym i nieustannym wysyłaniem CV

   Usuń

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...