środa, 1 kwietnia 2015

Nowe auto w leasingu – co warto wiedzieć?

Samochód jest – z jednej strony – dużym wydatkiem dla firmy, z drugiej zaś znacznie ułatwia jej funkcjonowanie. To powoduje, że podjęcie decyzji o zakupie nowego pojazdu wiąże się z wnikliwą analizą zarówno możliwości przedsiębiorstwa, jak i z poszukiwaniem optymalnych sposobów finansowania. Jest ich kilka, ale szczególnie popularny wśród firm jest leasing auta. O czym należy wiedzieć decydując się na tę metodę finansowania?
Leasing polega na odpłatnym użytkowaniu przedmiotu, w tym przypadku samochodu, przez leasingobiorcę na warunkach określonych wraz z leasingodawcą. Jest to forma finansowania zakupu auta skierowana zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Dużo większym zainteresowaniem cieszy się jednak wśród firm.
Zalety leasingu auta
Najważniejszymi atutami tego rozwiązania jest brak konieczności korzystania z własnych środków finansowych oraz ograniczenie spraw formalnych do niezbędnego minimum. Przedsiębiorcy zwracają również uwagę na możliwość wpisania raty leasingowej jako kosztu uzyskania przychodu. Ponadto samochód nie jest wliczany do środków trwałych przedsiębiorstwa, więc nie obniża zdolności kredytowej firmy, co jest ważne w przypadku występowania o ewentualny kredyt na inne cele. Nabyte w leasingu auto jest niewiele droższe niż to kupione za gotówkę, a umowa leasingu może być podpisana nawet przez firmy wykazujące słabe wyniki finansowe.
Koszty leasingowania samochodu
Przedsiębiorca, analizując koszty leasingu, powinien wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim wysokość raty leasingowej i cenę auta, a także opłaty i prowizje. W następnej kolejności powinien zwrócić uwagę na amortyzację samochodu oraz wpisanie rat w koszty uzyskania przychodu. Te dwa elementy wpływają na rozróżnienie dwóch form leasingu: operacyjnego i finansowego.
Leasing operacyjny i leasing finansowy
Główne różnice między leasingiem operacyjnym i finansowym dotyczą kwestii podatkowych. W leasingu operacyjnym auto jest przypisane do majątku leasingodawcy, który może dokonać odpisów amortyzacyjnych. W leasingu finansowym samochód jest natomiast środkiem trwałym leasingobiorcy, co wiąże się z innym rozliczeniem kosztów uzyskania przychodu: można do nich wliczyć odpisy amortyzacyjne i wyłącznie odsetki od rat leasingowych. W pierwszym przypadku jest to wpłata początkowa oraz cała miesięczna rata.
Kluczową różnicą, która zazwyczaj przesądza o wyborze rodzaju leasingu, jest sposób rozliczenia podatku VAT. Leasing finansowy wymaga opłacenia go w całości przy pierwszej racie, natomiast leasing operacyjny pozwala opłacać VAT od każdej raty podczas trwania umowy. Ma to duże znaczenie dla wielu podmiotów, na przykład małych bądź nowych na rynku firm, dla których jest to rozwiązanie wygodniejsze i tańsze.

Raty leasingu
Co zrobić, aby miesięczna rata leasingu była jak najniższa i dostosowana do możliwości leasingobiorcy? Obniżyć ją można na dwa sposoby wydłużając okres umowy leasingu (obecnie najdłuższy wynosi 84 miesiące) lub zwiększając wartość końcową pojazdu.

Leasing auta jest optymalnym rozwiązaniem zarówno dla nowych przedsiębiorstw, jak i tych istniejących znacznie dłużej. Firm oferujących finansowanie aut leasingiem jest dużo: pozostaje więc porównać oferty, wybrać jedną z nich i zacząć jeździć nowym samochodem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drodzy czytelnicy! Informuję, że wszelkie nieuzgodnione ze mną przekazy reklamowe i linki w komentarzach są od razu kasowane.

W celu wykupienia reklamy lub linków (w korzystnej cenie) proszę o skontaktowanie się na e-mail: LinuxEurope@gmail.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...